1  
www.facebook.com/KIRKPINARkasaprestaurant
1 1 1 1

&

 

1950'den bu yana değişmeyen lezzet...

Dedelerinden miras bu sevgi ve tecrübeyle 50 yıllı aşkın piyasada hizmet vermekte olan Baykal Et, son 10 yıldır marka olma yolunda ciddi adımlar atmış, bugünlere kalite ve hijyen anlayışından ödün vermeden ürettiği ürünlerle tüm Edirne' deki tüketicilerle buluşmayı başarmıştır.

Tesisler...
Edirne Ticaret Borsası yolu üzerinde yer alan 3000 m2' lik kapalı ve 2000 m2' lik açık alan üzerine kurulu 300 başlık büyükbaş hayvan çiftliği ve Korucu Köy' deki 1000 m2' lik kapalı 1000 m2' lik açık alan üzerine kurulu 1000 başlık küçükbaş hayvan çiftliği olmak üzere 2 ayrı yetiştirme tesisine sahiptir.
Hayvanların yediği yemin üretiminden, et üretimine kadar entegrasyonun ve izlenebilirliğin tüm halkalarını bünyesinde bulunduran Baykal Et, Edirne’de kurulu Besi İşletmeleri, Bitkisel Üretim Arazileri, Yem ünitesi, Kesimhane ve Et İşleme Tesisi ile entegre bir yapıya sahiptir.

Yemler...
Katkı maddeleri kullanılmadan kendi arazilerinde yetiştirdikleri mahsulleri kendi yem işleme atölyelerinde özel olarak harmanlayarak oluşturdukları yemlerle çiftliklerinde bulunan hayvanları besledikleri için etin lezzeti bir başkadır.

Kesim işlemi...
Geniş ve ferah çiftliklerde 24 saat gözetim altında sürekli veteriner kontrolünde beslenen ve yetiştirilen hayvanlar daha sonra hijyenik ve sağlığa uygun koşullarda işinin erbabı kasaplar tarafından kesimhanede özenle işlenir.

Satış...
Kesim işlemi tamamlanan etler il merkezindeki toptan satış ve paketleme mağazasında, perakende satış mağazasında ve Kırkpınar Kasap Lokantasında tüketicilerin hizmetine sunulmaktadır. Ve bu geçen bütün süreç titizlikle yürütülmektedir.

Gelen talepler doğrultusunda ilki 2009 yılında Binevler Baca Kompleksinde, ikincisi 2011 yılında çarşıda olmak üzere Edirne’de bir ilki gerçekleştirerek Kırkpınar Kasap&Restoran zincirlerini işletmeye açarlar. Bu konseptte kişiler dilerse çiğ et alabildikleri gibi isterlerse Baykal Et’in besleyip, yetiştirdikleri bu lezzetleri birinci elden Kırkpınar Kasap Restoranlarda tadabiliyorlar.
Çiftlikler ve satış noktaları yetiştirme ve üretimin her safhasında veteriner hekimler ve gıda mühendisleri tarafından kontrol edilmekte ve uygulanan tüm kesim işlemleri Islâmi kaidelere uygun olarak gerçekleştirilmektedir.


Yıllardır hiç değişmeden aktarılan bu lezzet geleneğini size sunmaktan gururluyuz.

 

 

 
 

© Baykal Et 2013 - All Right Reserved - design by biajans